6

Stowarzyszenie "Jantar" - "Wsi spokojna, wsi wesoła..."

"Wsi spokojna, wsi wesoła..." - wyrównanie szans edukacyjnych i wsparcie materialne dzieci i młodzieży z ubogich gospodarstw wiejskich trzech wsi powiatów elbląskiego i braniewskiego.
Elbląg
www: http://www.jantar.elblag.pl/

Każdej soboty w elbląskim Centrum Kultury "światowid" spotykają się dzieci z gospodarstw wiejskich trzech wsi powiatu elbląskiego i braniewskiego, aby pod kierunkiem pedagogów rozwijać cenne umiejętności.

Inicjatorem spotkań, a zarazem pomysłodawcą projektu "Wsi spokojna, wsi wesoła..." jest Stowarzyszenie Jantar z Elbląga. Celem programu jest pomoc w nauce małym mieszkańcom wsi, a także ich zachęcenie do rozwoju własnych zainteresowań oraz do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Projekt zakłada cykl wycieczek edukacyjnych oraz warsztatów prowadzonych przez doświadczonych pedagogów, podczas których dzieci nadrabiają zaległości w edukacji oraz nabywają cenne umiejętności społeczne. Ponadto podczas spotkań młodzież korzysta z całodziennego wyżywienia.

"Cała naprzód ku nowej przygodzie" - tymi słowami powitano dzieci na spotkaniu inaugurującym projekt. Tego dnia dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w pokazie filmu "Don Chichot" oraz podziwiały występy sztukmistrza. Każdy otrzymał dzienniczek uczestnika projektu. Kolejne spotkania to czas przeznaczony na naukę. Dzieci uczestniczą w zajęciach z języka polskiego i angielskiego, a także matematyki. Biorą także udział w warsztatach informatycznych. Projekt obejmuje również cykl zajęć plastycznych, tanecznych i muzycznych. Ich celem jest rozwój talentów oraz umiejętności współpracy z grupą. Niezapomnianych przeżyć dostarczyła wizyta w elbląskim Teatrze im. A. Sewruka. Dzieci wzięły udział w warsztatach teatralnych oraz odwiedziły miejsca w teatrze, których nie ma okazji zobaczyć zwykły widz. Nie lada wydarzeniem dla mieszkańców wsi było także obserwowanie zmagań tancerzy rywalizujących w ramach Mistrzostw Polski w Tańcu Towarzyskim oraz uczestnictwo w koncercie przygotowanym przez młodzieżową sekcję muzyczną elbląskiego Centrum Kultury. Atrakcji ma nie zabraknąć także w przyszłości. Organizatorzy planują spotkanie z bajkopisarką, wizytę w kinie i Muzeum Archeologiczno-Historycznym, a także obóz wakacyjny.